top of page
Joonatan Jürgenson - ©Janne Lass

Joonatan Jürgenson

Klaverijuhendaja

Joonatan on noor andekas eesti pianist, keda iseloomustab sügav pühendumus ja suur loomingulisus. Tema tundlikkus ja musikaalne kõnetamisvõime tõmbavad publiku tähelepanu iga tema viimse musikaalse mõtteni. Muusikaga on ta olnud seotud juba alates 6. eluaastast, mil ta alustas laulmisega ja 7. aastaselt klaveriga. Õpetamise juures köidab Joonatani eriti just muusika võime anda noorele arenevale inimesele väga individuaalset tagasisidet ja peegeldust ning sellega kaasnev areng.

Joonatan Jürgenson omandas magistrikraadi cum laude aastal 2016 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja klaveriklassis. Akadeemilise aasta 2014/15 täiendas ta end prestiižses Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis Londonis kontsertpianist professor Ronan O'Hora käe all.

2023. aasta 19. mail ilmus Joonatan Jürgensonil uus album Prana, kus kõlab Baltimaade noorte heliloojate klaverimuusika. Heliloojate seas on 12 heliloojat Eestist, Lätist ja Leedust, kelle sünniaastad jäävad vahemikku 1975-1991.

2022. aasta märtsis andis Joonatan välja ka singli Hispaania-Prantsuse helilooja Félix Ibarrondo 2006. aastal kirjutatud teosega Prélude, mille esituse eest San Sebastiani konkursil aastal 2013 omistati talle kaasaegse teose esituse eripreemia.

Lisaks on tal koos saksofonisti Rene Lauriga ilmunud ka kammermuusika album koos eesti saksofonimuusika kuldvarasse kuuluvate teostega Eduard Tubinalt ja Hillar Karevalt (Pildid lapsepõlvest, JJ 2021). Plaadile kirjutas duo tellimusel 3-osalise nimiteose USAs New Yorgis resideeruv noor eesti helilooja Jonas Tarm. Tiiu Sisaski (Ajakiri Muusikas, detsember 2021) sõnul: "Jürgensoni ja Lauri koosmäng uuel albumil on detailne, mitmekihiline ja tõeliselt nauditav.". 

13. märtsil 2020. aastal andis Joonatan välja debüüt sooloalbumi Robert Schumanni Fantaasiapalade op. 12 ning Piotr Tšaikovski Pähklipureja süidiga op. 71a. Ajakiri Muusikas kirjeldati albumit nii: "Plaadil kõlav muusika on sisse mängitud kõrgel professionaalsel tasemel, esindades intelligentset ja liialdustevaba väljendusviisi." (Jorma Toots, Ajakiri Muusika, november 2020). 

 

2015. aasta veebruaris astus Joonatan üles Torinos festivali Terre del Nord avakontserdil põhjamaade sooloprogrammiga ning aastal 2016 esines sama festivali lõppkontserdil koos festivaliorkestriga, tehes koostööd dirigendi Edoardo Narbonaga.

 

San Sebastiani rahvusvahelisel klaverikonkursil Hispaanias, aastal 2013, pälvis ta II preemia ja eripreemia kaasaegse baski helilooja muusika esituse eest.

 

Joonatan Jürgenson on teinud koostööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli sümfonieti, Pärnu Linnaorkestri, Terre del Nord Festivali Orkestriga ja Läänesaarte Kammerorkestriga ning dirigentide Paul Mägi, Edoardo Narbona, Lilyan Kaivi ja Toomas Vaviloviga. Joonatan Jürgensoni esinemised on viinud teda nii Inglismaale, Itaaliasse, Lätti, Leetu, Poola, Hispaaniasse, Portugali kui ka Armeeniasse. Hooajal 2019-2020 astus Joonatan esmakordselt ülesse ka USAs, New Yorgis, andes soolokontserdi Eesti Majas.

 

Lisaks sooloesinemistele on ta ka aktiivne kammermuusik ning teeb tihti koostööd erinevate ansamblistidega nii Eestist kui välismaalt. 2016. aastal võitis trio koosseisus Mari-Liis Urb (viiul), Kristian Plink (tšello) ja Joonatan Jürgenson Grand Prix’ Gyumri VIII rahvusvahelisel muusikafestivalil Armeenias. Samal aastal esinesid nad põhjamaade muusika kavaga ka Varssavis Wilanówi palee Valges saalis. Trio kutsuti esinema ka Itaaliasse Le Strade d’Europa muusikafestivalile Roomas, L'Aquilas ja Nepis 2016. aasta detsembris. Trio andis 3 kontserti Harmos festivalil Portos (Portugal) aastal 2018. Hooajal 2019-2020 sai triot kuulda kolmel kontserdil Eestis (Põlva, Tartu, Tallinn).

Koos saksofonistide Rene Lauri ja Aigars Raumanisega (Läti) andsid nad avakontserte nii rahvusvahelisel Mürtsub pill kui ka Tamme festivalil Eestis 2022. aasta suvel. Sama aasta sügisel astus duo Laur-Jürgenson üles ka Eesti Kontserdi festivalil TubIN Tartus.

 

Lisaks tegi Joonatan Jürgenson koostööd Grammyga pärjatud helilooja Eric Whitacre’iga, seoses viimase autorikontserdiga Tallinnas aastal 2013.

 

Väljapaistvate muusikaõpingute eest juba noores eas, Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Kadri Leivategija klaveriklassis, anti Joonatanile aastal 2010 Ago Russaku nimeline stipendium. Oma klaveriõpinguid alustas Joonatan Nõo Muusikakoolis Katrin Mägi klaveriklassis, olles eelnevalt tegelenud ka laulmisega nii Aime Tootsi kui ka Kaie Tohveri juhendamisel.

 

Lisaks on ta osalenud paljudel riiklikel konkurssidel ja saavutanud alati kõrge tunnustuse. Ta on korduvalt esinenud rahvusvahelistel klaverifestivalidel „Klaver“ ja „Tulevikumuusikud“.

 

Oma debüüdi Estonia kontserdisaalis tegi Joonatan Jürgenson 12-aastaselt koos Pärnu linnaorkestriga Toomas Vavilovi juhatusel aastal 2004, mil ta võitis I preemia ja eripreemiad Bachi esituse ja väljapaistva stiili eest rahvusvahelisel konkursil „Noor Muusik“. Samal aastal esines ta Heino Elleri Muusikakooli festivali "Helimaastikud. Jaapan" avakontserdil Tartus Vanemuise kontserdimajas, esitades Risto Lauri teose "Tüdruk ja draakon" koos Eller Sümfonieti ja Lilyan Kaiviga.

 

Joonatan Jürgenson on osalenud mitmetel mainekatel meistrikursustel: Fali Pavri, Vanessa Latarche’i, Arbo Valdma, Aaron Shorri, Teppo Koivisto ja teiste juures. Joonatan annab ka ise meistrikursusi noortele eesti pianistidele.

 

Joonatan Jürgenson on Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige.

Vaata lisa: www.joonatanjurgenson.com

©Janne Lass

bottom of page