top of page

Joonatan Jürgenson

Klaver

Joonatan on noor andekas eesti pianist, keda iseloomustab sügav pühendumus ja suur loomingulisus. Tema tundlikkus ja musikaalne kõnetamisvõime tõmbavad publiku tähelepanu iga tema viimse musikaalse mõtteni. Muusikaga on ta olnud seotud juba alates 6. eluaastast, mil ta alustas laulmisega ja 7. aastaselt klaveriga. Õpetamise juures köidab Joonatani eriti just muusika võime anda noorele arenevale inimesele väga individuaalset tagasisidet ja peegeldust ning sellega kaasnev areng.

Joonatan Jürgenson omandas magistrikraadi cum laude aastal 2016 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja klaveriklassis. Akadeemilise aasta 2014/15 täiendas ta end prestiižses Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis Londonis kontsertpianist professor Ronan O'Hora käe all.

 

2015. aasta veebruaris astus Joonatan Jürgenson üles Torinos festivali Terre del Nord avakontserdil põhjamaade sooloprogrammiga ning aastal 2016 esines sama festivali lõppkontserdil koos festivaliorkestriga.

 

San Sebastiani rahvusvahelisel klaverikonkursil Hispaanias, aastal 2013, pälvis ta II preemia ja eripreemia kaasaegse baski helilooja muusika esituse eest.

 

Joonatan Jürgenson on teinud koostööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli sümfonieti, Pärnu Linnaorkestri, Terre del Nord Festivali Orkestriga ja Läänesaarte Kammerorkestriga ning dirigentide Paul Mägi, Edoardo Narbona, Lilyan Kaivi ja Toomas Vaviloviga. Joonatan Jürgensoni esinemised on viinud teda nii Inglismaale, Itaaliasse, Lätti, Leetu, Poola, Hispaaniasse, Portugali kui ka Armeeniasse.

 

Lisaks sooloesinemistele on ta ka aktiivne kammermuusik ning teeb tihti koostööd erinevate lauljate ja ansamblistidega. 2016. aastal võitis trio koosseisus Mari-Liis Urb (viiul), Kristian Plink (tšello) ja Joonatan Jürgenson Grand Prix’ Gyumri VIII rahvusvahelisel muusikafestivalil Armeenias. Samal aastal esinesid nad põhjamaade muusika kavaga ka Varssavis Wilanówi palee Valges saalis. Trio kutsuti esinema ka Itaaliasse Le Strade d’Europa muusikafestivalile Roomas, L'Aquilas ja Nepis 2016. aasta detsembris. Triol oli ka 3 esinemist Harmos festivalil Portos (Portugal) aastal 2018. Hooajal 2019-2020 saab Triot kuulda Põlvas, Tartus ja Tallinnas.

 

Lisaks tegi Joonatan Jürgenson koostööd Grammyga pärjatud helilooja Eric Whitacre’iga, seoses viimase autorikontserdiga Tallinnas aastal 2013.

 

Väljapaistvate muusikaõpingute eest juba noores eas, Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Kadri Leivategija klaveriklassis, anti Joonatanile aastal 2010 Ago Russaku nimeline stipendium.

 

Lisaks on ta osalenud paljudel riiklikel konkurssidel ja saavutanud alati kõrge tunnustuse. Ta on korduvalt esinenud rahvusvahelistel klaverifestivalidel „Klaver“ ja „Tulevikumuusikud“.

 

Oma debüüdi Estonia kontserdisaalis tegi Joonatan Jürgenson 12-aastaselt koos Pärnu linnaorkestriga Toomas Vavilovi juhatusel aastal 2004, mil ta võitis I preemia ja eripreemiad Bachi esituse ja väljapaistva stiili eest rahvusvahelisel konkursil „Noor Muusik“.

 

Joonatan Jürgenson on osalenud mitmetel mainekatel meistrikursustel: Fali Pavri, Vanessa Latarche’i, Arbo Valdma, Aaron Shorri, Teppo Koivisto ja teiste juures. Joonatan annab ka ise meistrikursusi noortele eesti pianistidele.

Joonatan Jürgenson on Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige.

Vaata lisa www.joonatanjurgenson.com

Please reload

bottom of page